1 lis 2014

Dogoterapia... w czym rzecz?

Długo mnie tu nie było. Co było powodem? Poza brakiem weny i chęci, oczywiście szkoła i dużo, dużo nauki..
No, ale oczywiście nadal pamiętam o blogu i dziś mam dla was post o dogoterapii. ;)

Co to jest dogoterapia?

W wielkim skrócie:
Dogoterapia (kynoterapia lub terapia z udziałem psa) – metoda wzmacniająca efektywność rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies, prowadzony przez wykwalifikowanego terapeutę.
Labrador podczas terapii

W doborze odpowiedniego psa do kynoterapii istotne jest pierwotne przeznaczenie rasy i związane z tym odruchowe zachowania zwierzęcia mające wpływ na bezpieczeństwo zajęć. dlatego też preferuje się psy rasowe, u których można (z dużym prawdopodobieństwem) spodziewać się występowania cech niezbędnych przy prowadzeniu zajęć terapeutycznych. 

Pies terapeutyczny to:
  •  pies społeczny
  •  pies przewidywalny 
  •  pies reprezentujący rozumne posłuszeństwo.
W terapii nie powinny być używane psy z grup, których pierwotna użytkowość wymagała zachowań agresywnych:

  • psy obronne np. Tosa Inu
  • psy stróżujące np. Rottweiler
  • psy bojowe np. Dogo Canario.
Nie ma rasy psów szczególnie nadającej się do terapii. O przydatności decydują zawsze cechy osobnicze oraz umiejętności przewodnika. 
Golden retriever- jedna z ras najczęściej stosowanych do dogoterapii.

Rasami psów, których charakter i łatwość szkolenia pozwalają na udział w terapii są m.in.:

Cavalier King Charles Spaniel

W początkach istnienia popularnej dziś dogoterapii uczestniczyły najczęściej rasy psów północy Alaskan malamute i Siberian Husky wymagają od przewodnika dużego doświadczenia i konsekwencji w prowadzeniu. Rasy te charakteryzują się dużą niezależnością i związanym z tym zwiększonym ryzykiem zachowań niebezpiecznych oraz niszczycielskich (szczególnie w przypadku rasy husky), stąd nie są proponowanymi rasami dla nowicjuszy w terapii.

Husky syberyjski


Ponadto kynoterapia dzieli się na tzw. formy:

AAA (Animal Assisted Activity) dostarcza możliwości motywacyjnych, edukacyjnych i rekreacyjnych lub terapeutycznych korzyści podnoszących jakość życia. 

AAT (Animal Assisted Therapy) to działanie terapeutyczne mające określony cel, w którym zwierzę spełniające określone kryteria jest integralną częścią procesu leczenia. AAT jest planowane, aby spowodować poprawę w fizycznym, społecznym, emocjonalnym i poznawczym funkcjonowaniu człowieka. AAT przeprowadza się grupowo, indywidualnie lub naprzemiennie.

AAE (Animal Assisted Education) jest celowym zabiegiem, w którym zespół zwierzę – opiekun, spełniający specyficzne kryteria, stanowi integralny element programu opracowanego w celu polepszenia funkcji poznawczych człowieka. AAE winna być kierowana lub prowadzona przez profesjonalnego wychowawcę odpowiedniej specjalności. 

Spotkanie z psem (SP) – zajęcia z psem, które mają na celu stworzenie pozytywnego kontaktu pomiędzy uczestnikami a psem. W trakcie spontanicznej, radosnej zabawy (ukierunkowanej przez prowadzącego) uczestnicy przyzwyczajają się do kontaktu z psem, głaszczą go, wydają polecenia. Zajęcia SP mają za zadanie dostarczenie uczestnikom pozytywnego ładunku emocjonalnego, satysfakcji z obcowania z psem, przełamują lęki w kontaktach z otoczeniem, stymulują rozwój zmysłów i postrzegania, pozwalają oderwać się od otaczającej ich rzeczywistości. 

Edukacja z psem (EP) – zajęcia mają na celu usprawnienie sfery intelektualnej i poznawczej dziecka, co wymaga odpowiedniego przygotowania (scenariusza) oraz wiedzy i umiejętności osób prowadzących.

Terapia z psem (TP) – jest to zestaw ćwiczeń ukierunkowanych na konkretny, zaplanowany cel rehabilitacyjny, do których układana jest metodyka w porozumieniu z rehabilitantem lub lekarzem prowadzącym.
Labrador retriever

Źródła zdjęć:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz