12 lut 2015

Husky, a malamut- co ich łączy, a co dzieli?

Nie raz spotykałam się z sytuacją, gdzie Alaskan Malamute był mylony z powszechnie znaną rasą Husky. W tym poście chcę rzucić jaśniejsze światło na te dwie majestatyczne i energiczne rasy.
Dlaczego są mylone? Myślę, że jest to skutkiem głównie braku wiedzy na temat owych zwierząt lub zainteresowania nimi. Są cechy, które łączą oba psy, jednak mają też wiele istotnych różnic, większość z nich jest widoczna na pierwszy rzut oka, co postaram się mniej lub bardziej szczegółowo opisać. ;)

Alaskan Malamute
1.Wielkość
Siberian Husky jest znacznie mniejszy, lżejszy i drobniejszy od masywnego Malamuta. Husky mierzy od 51-60 cm przy średniej wadze 16-27 kg, natomiast Alaskan Malamute zwykle ma od 58,5-71 cm i waży do 57 kg. Różnica jest duża i widoczna, ale niektórym ciężko jest odróżnić te rasy bez porównania.

Siberian Husky i Alaskan Malamute


2.Szata
Malamut posiada zdecydowanie dłuższą sierść niż krótkowłosy Husky, jednak obie te rasy mają gęsty i zbity podszerstek, zapewniający ciepło w warunkach, do których są przystosowane.

Alaskan Malamute


3.Przystosowanie
W tej sprawie nie różnią się zbytnio. Obie rasy są wyhodowane do pracy w trudnych, mroźnych warunkach. Umożliwia im to ich sierść z ciepłym podszerstkiem, a także energiczność, żywiołowość i zawziętość. W przypadku Malamuta- praca jest o wiele cięższa, ponieważ jest silniejszy i masywniejszy od Husky'ego. Alaskan Malamute zwykle zajmuje się obroną sań, przenoszeniem ładunków, polowaniem, podobnie jak jego mniejszy kuzyn, lecz ten gustuje głównie w ciągnięciu sań, np. jako pies zaprzęgowy.

Zaprzęg- husky


4.Oczy
Oczy jak oczy... Odrobinkę tylko mogą różnic się kolorem. Malamut zawsze ma ciemne- zazwyczaj brązowe oczy, może zdarzyć się, że odcień wpada w czerń. Husky podobnie, ale zdarza się też, że osobnik ma piękne, jasno-niebieskie oczy, które urzekają nas swoją głębią- często ta rasa właśnie z nimi jest kojarzona.

Siberian Husky


5.Pochodzenie
Ten sam klimat- dwa różne miejsca. Husky pochodzi z Syberii (jak wskazuje nazwa- Siberian Husky), a Malamut został wyhodowany na Alasce, co również podpowiada nam pełna nazwa- Alaskan Malamute.

Malamut


6.Charakter
Fakt, jest to cecha indywidualna każdego psa z osobna, ale każda rasa ma swój wzorzec, do którego pies jest mniej lub bardziej podobny. Zarówno Alaskan Malamute jak i Siberian Husky jest bardzo energiczną rasą, lubią czuć się potrzebne, mogą być trudne w wychowaniu, są hałaśliwe, potrzebują dużo ruchu i uwagi, choć zwykle bywają niezależne i mogą uciekać. Nie nadają się na pierwszego psa. To rasy dla aktywnych, doświadczonych właścicieli.

HuskyŹródła zdjęć:
http://www.zooportal.pl/psy/fakty-i-mity-o-rasie-syberian-husky
http://zwierzetadomowe.com/psy/rasy-psow/a-c/alaskan-malamute/
http://www.noahsdogs.com/m/dogs/breed/Alaskan-Malamute
http://www.pbs.org/wnet/nature/underdogs-photo-gallery-working-dog-breeds/355/
http://www.zyciewluksusie.pl/artykuly/4471/laponia--zimowa-bajkowa-kraina
http://www.sodahead.com/fun/what-is-your-favorite-dog-breed/question-3515715/
http://www.luvimages.com/image/husky-2050.html
http://www.mascotarios.org/en/alaskan-malamute/
http://pixgood.com/husky-photography-tumblr.html
http://www.klubmalamuta.pl/malamute-a-z/malamut-/110-qmalamut-a-huskyq.html

2 komentarze:

  1. Nareszcie wpis o moich ulubionych rasach :D "Nie nadają się na pierwszego psa." :( to niedobrze

    OdpowiedzUsuń
  2. Różnice są mega widoczne. rozpoznać chyba nie umie tylko początkujący psiarz ;)

    http://wiejskie-stadko.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń